Kāda paruna vēsta, ka vislabākā diena, kad iestādīt koku, bija vakar. Nākamā labākā diena ir šodien. Dzīve gandrīz nekad nenorit pēc iepriekš izplānota scenārija, tāpēc arī uzkrājumu veidošanai klāt būtu jāķeras pēc iespējas ātrāk. Ikmēneša rēķini aug, preces un pakalpojumi kļūst dārgāki – šādos apstākļos varētu šķist, ka iekrāt naudu ir gandrīz neiespējami, taču patiesībā svarīgākais solis finanšu plānošanā ir savu ieradumu pārskatīšana. Esam apkopojuši idejas, kā nelielas, taču rūpīgi pārdomātas izmaiņas tavā ikdienā var palīdzēt ietaupīt līdzekļus, kurus novirzīt uzkrājumu veidošanai.
Uzstādi mērķi
Jo precīzāk nodefinēsi mērķi, kuru vēlies sasniegt, jo pārdomātāki un nesāpīgāki būs nākamie soļi, kas tevi tam tuvinās. Būtiska ir ne vien kopējā summa, kuru vēlies iekrāt, bet arī tas, kam tieši šo summu esi iecerējis izmantot. Tātad tavs uzdevums vispirms ir izdomāt, kam vēlies sakrāt un cik daudz līdzekļu tev tam ir nepieciešams, kā arī noteikt reālistisku laika rāmi mērķa sasniegšanai.
Iedomāsimies, ka esi iecerējis nopirkt fotoaparātu, lai nodarbotos ar sirdij tuvu hobiju, kas, iespējams, nākotnē varētu kļūt arī par tavu papildu ienākumu avotu. Lai nodefinētu savu mērķi skaitļos, noskaidro fotoaparāta aptuveno cenu – vislabāk ar nelielu rezervi! Balstoties uz šo skaitli, nosaki vēlamo laika periodu mērķa sasniegšanai un izrēķini vidējo summu, kas tev katru mēnesi ir jāatliek! Sasniedzot mērķi, tu ne vien ieraudzīsi iecerēto summu savā uzkrājumu kontā, bet būsi ieguvis pārliecību, ka tas ir iespējams.
Vispirms samaksā sev
Viens no svarīgākajiem personīgo finanšu pamatprincipiem ir “Vispirms samaksā sev!”, kas nozīmē, ka noteiktu daļu no ikmēneša regulārajiem ienākumiem vēl pirms rēķinu apmaksas un citiem obligātajiem maksājumiem tu atliec savam uzkrājumam, tādējādi vispirms samaksājot sev. Šādā veidā tu prioritizē savas nākotnes vajadzības, turklāt tas ir arī labs veids, kā veidot drošības spilvenu neparedzētiem gadījumiem. Situācijā, kad būs nepieciešams steidzams automašīnas remonts, tev nebūs jāraizējas par to, vai spēsi bez satraukuma sagaidīt nākamo algu.
Samazini tēriņus
Ikdienā, veicot it kā nelielus pirkumus, mēs nepamanām, kur aizplūst visa mūsu nauda. Kafija līdzņemšanai, garšīgas pusdienas ārpus mājām, automātiskais ikmēneša maksājums vienā vai vairākos straumēšanas servisos, kuru saturu pat īsti nav laika patērēt. Paraugoties gada griezumā, visi šie sīkumi veido patiešām lielas summas. Pamēģini vismaz mēnesi pierakstīt šos tēriņus un tu redzēsi, kas ir tie pirkumi, no kuriem, iespējams, vari atteikties!
Iegādājies kvalitatīvu termokrūzi un pagatavo kafiju līdzņemšanai no mājām – draudzīgāk dabai un tavam maciņam! Arī pusdienas tu vari pagatavot pats un iepakot tās līdzi uz darbu. Pārskati visus straumēšanas servisus, kurus esi abonējis un bez sirdsapziņas pārmetumiem atsakies no tiem, kurus neizmanto! Seriālu vietā izvēlies kādu labu grāmatu, paņemot to no tuvākās bibliotēkas vai arī iegādājies lietotu un pēc izlasīšanas pārdod to tālāk!
Izvairies no impulsa pirkumiem
Mēs zinām – izpārdošanu karstumā ir grūti pateikt sev nē, taču personīgo finanšu plānošana prasa godīgu attieksmi pašam pret sevi. Uzmanīgi izvērtē savas vajadzības, nošķir tās no iegribām un, pirms ļaujies kārtējam atlaižu vilinājumam, uzdod sev šos jautājumus:
Kā vēsta kāda latviešu paruna, rīts gudrāks par vakaru. Saskaņā ar tā dēvēto 24 stundu likumu, visbiežāk vēlme veikt kādu impulsa pirkumu nākamajā dienā būs pārgājusi, tāpēc nesteidzies un pārdomā, kādi ir patiesie iemesli, kāpēc vēlies iegādāties kaut ko.
Palielini ienākumus
Ienākumu palielināšana, nenoliedzami, ir gana liels izaicinājums jebkuram, kurš to vēlas izdarīt, taču viss ir iespējams. Paskaties sev apkārt – kas ir tās lietas, kuras tu nelieto, bet varētu pārdot tālāk kādam citam? Drēbes, grāmatas, elektrotehnika. Kaut kas, kam nepiemīt vērtība tavās acīs, var izrādīties noderīgs kādam citam. Par spīti kārdinājumam, līdzekļus, kurus iegūsti, pārdodot šīs lietas, netērē, bet atliec uzkrājumam!
Padomā, kas ir tie tavi talanti un prasmes, kuras vari pielietot no darba brīvajā laikā, tādējādi veidojot papildu ienākumu plūsmu. Varbūt tev ir ķēriens rokdarbos? Varbūt tu vari būt noderīgs kādam, palīdzot ar uzkopšanas darbiem?
Ar labiem plāniem rītdienai
Veidot uzkrājumu nav viegli, taču tas ir iespējams. Izveido pats savu rīcības plānu un sāc vismaz ar vienu no augstāk aprakstītajiem ieteikumiem. Pēc kāda laika izvērtē ieguvumus un izdari secinājumus. Atceries, ka finanšu plānošanā pats galvenais ir pacietība. Izvērtē, kas ir tā uzkrājumu veidošanas stratēģija, kas varētu būt tev pa spēkam un ķeries klāt! Vēlāk pateiksi sev paldies.
Dzelzavas iela 120G, Rīga, LV-1021
54103053771
+371 286 07070info@holmbank.lv
LV54103053771