24.01.2022

Rauno Kletenbergs: “Grūtību pārvarēšana padara dzīvi interesantāku”

Rauno Kletenbergs: “Grūtību pārvarēšana padara dzīvi interesantāku”

Atskatoties uz aizvadīto gadu, Igaunijas Holm Bank valdes priekšsēdētājs Rauno Kletenbergs (Rauno Klettenberg) pozitīvi vērtē uzņēmuma kolektīva labi paveikto darbu. Viņš atzīmē, ka, neskatoties uz svārstīgo situāciju pasaulē, Holm Bank komandai kopīgiem spēkiem ir izdevies sasniegt labus rezultātus. Prasme mācīties no iepriekšējo krīžu piemēra, kā arī nepagurstošs darbs pie kredītportfeļa kvalitātes saglabāšanas palīdzēja uzņēmumam nodrošināt darbības stabilitāti. Vecā gada izskaņā Kletenbergs intervijā izcēla, viņaprāt, svarīgākos Holm Bank sasniegumus, kā arī dalījās ar svarīgākajām atziņām, kuras likt lietā šajā gadā.

Viņš atsaucas uz pasaulē labi pazīstamo kultūras kritiķi un psihologu Džordanu Pītersonu (Jordan Peterson), kurš apgalvo, ka, atņemot cilvēkam visas problēmas un grūtības, kā arī liedzot jebkādus izaicinājumus, viņam tiek atņemta iespēja attīstīties un gūt prieku no tā. Vērtējot iepriekšējā gadā sasniegto, Kletenbergs secina: “Mana dzīves pieredze rāda, ka panākumu gūšana reizēm ir svarīgāka nekā ilgstoša laimes sajūta. Negaidītas situācijas, iekšējā stabilitāte, kā arī entuziasms - lūk, šīs ir tās lietas, kas ļauj sasniegt mērķi.”

Jautāts, kādi ir galvenie atslēgvārdi, kas raksturo 2021.gadu, Holm Bank valdes priekšsēdētājs vispirms izceļ pandēmiju, kā arī tai līdzi nākošos ierobežojumus, kas turklāt nepārtraukti tika mainīti. Tas vistiešākajā veidā skāra noteiktas ekonomikas nozares un cilvēkus, kas tajās tiek nodarbināti. Ne tikai uzņēmumi, bet arī mājsaimniecības ir centušās darīt visu, lai noturētos virs ūdens, taču ierobežojumi ir atstājuši jūtamu iespaidu uz viņu ienākumiem.

“Svarīgākais, kam Holm Bank centās pievērst uzmanību visā šajā nestabilitātes periodā, bija kredītu kvalitāte. Mēs strādājām pie uzlabojumiem un panācām ienākumus nenesošu kredītu īpatsvara samazinājumu. Mēs aktīvi sadarbojāmies ar klientiem un bijām pretimnākoši, meklējot abpusēji izdevīgus risinājumus dažādās problēmsituācijās. Tieši spēja saglabāt elastīgu pieeju mums palīdzēja sasniegt augstus rezultātus 2021. gadā - klienti vēl joprojām spēj atmaksāt savus aizdevumus, turklāt aizvien piesaista mūs savu nākotnes plānu īstenošanā,” skaidro Hāpsalu dibinātās bankas valdes priekšsēdētājs.

Pagājušo gadu mēs sākām ar kredītportfeli 58 miljonu eiro apmērā, taču līdz augusta beigām tas jau bija izaudzis virs 65 miljoniem eiro. Septembrī un oktobrī kredītportfeļa apmērs gan nedaudz samazinājās, jo ar līdzekļiem, kas Igaunijā tika izņemti no 2. pensiju līmeņa, pirms termiņa tika dzēsta būtiska kredītu daļa. Tikmēr Latvijas tirgū turpinājās aktīva izaugsme, kas galu galā ļāva kompensēt kopējo apjomu.

Savukārt uzņēmumu kreditēšanas un noguldījumu segmentā Holm Bank situācija visa gada garumā ir bijusi iepriecinoša, ko apliecina arī tas, ka gadu ir izdevies noslēgt ar pozitīvu rezultātu. “Palielinās mūsu portfelis un pieaug arī pārdošanas apjomi,” Kletenbergs pauž apmierinātību ar kopējo ainu uzņēmuma izaugsmē.

Kas ir izrādījusies Holm Bank gada lielākā mācība? “Ārvalstu tirgus. Ambīcijas mums bija, taču uzņēmuma paplašināšanās ir kaut kas, kam ir jānotiek izsvērti un pārdomāti. Aizvadītajā gadā mēs jaunus tirgus neapguvām, taču šajā gadā, par pamatu ņemot analītisku paplašināšanās stratēģiju, mēs plānojam šo situāciju mainīt. Latvijā mums ir izdevies visai strauji augt, turklāt šeit mēs vēlamies arvien aktīvāk un kvalitatīvāk palielināt savu tirgus daļu. Savukārt Igaunijā augstās konkurences dēļ mūsu izaugsmes iespējas pašlaik ir visai ierobežotas, tāpēc arī izaugsmes temps ir vienmērīgāks. Tomēr ambīcijām, kas saistās ar uzņēmuma izaugsmi, vēl aizvien piemīt starptautisks mērogs,” Kletenbergs skaidro Holm Bank nākotnes plānus.

Augošā ekonomika

Pēc Holm Bank vadītāja domām, kopumā ekonomikai ir sekmīgi izdevies iziet no krīzes. “Mēs to redzam nelielajā kredītbrīvdienu īpatsvarā. Pie mums, tāpat kā visā pārējā tirgū, skaitļi parāda, ka lēmumi par ieguldījumiem tiek pieņemti drosmīgāk nekā pirms gada,” atzīmē Kletenbergs.

Viņš uzskata, ka finanšu sektors ir stabils, kā arī sistēmas risku ir kļuvis mazāk. Fizisko personu noguldījumu apjoms ir pastāvīgi augstā līmenī, savukārt bankas ir gatavas izsniegt aizdevumus dažādu projektu finansēšanai. Tas ir kalpojis par pamatu arī nekustamā īpašuma sektora attīstībai - cenas tajā turpina sasniegt jaunus rekordus, jo īpaši pateicoties mājokļa kredītu zemajai procentu likmei un tai līdzfinansējuma daļai, ko nodrošina izņemtie pensiju fonda līdzekļi.

“Cilvēkiem radās brīvi naudas līdzekļi, tādēļ viņi meklē ieguldīšanas iespējas. Piemēram, IPO dati uzskatāmi parādīja pieaugošo pieprasījumu pēc biržā izvietotajām akcijām. Nekustamais īpašums ir vienkāršs un viegli saprotams ieguldījumu objekts. Tikmēr Eiropas Centrālā banka (ECB) pieņēma virkni lēmumu ar mērķi mierināt uzsilstošo ekonomiku un ierobežot inflāciju - šī iemesla dēļ, iespējams, šogad pieredzēsim nelielu izaugsmes tempa krišanos,” piesardzīgs ir Rauno Kletenbergs.

Labvēlīgie ekonomiskie apstākļi ir devuši pārliecību Holm Bank, ka ieguldījumi ir jāturpina. Aizvadītajā gadā uzņēmums investēja gan komandas izaugsmē, gan arī preču un pakalpojumu pilnveidē. “Vislielākos ieguldījumus esam veikuši tieši tehnoloģiju attīstībā - turpinājām ar pērn ieviestajām pašapkalpošanās vietnēm, kā arī aizvien vairāk produktu pārceļam uz jauno platformu. Šādā veidā mums ir izdevies kredītu pieteikumu iesniegšanas procesu padarīt būtiski vienkāršāku un ērtāku mūsu klientiem. Šogad arī IT kļūs par vienu no mūsu prioritārajiem attīstības virzieniem - nesen mūsu komandai pievienojās jauns IT vadītājs ar lielu pieredzi šajā jomā un svaigu redzējumu, un mūsu plāni ir visnotaļ ambiciozi,” uzsver Holm Bank priekšsēdētājs.

Atsaucoties uz Kletenberga kunga teikto, tiek plānots, ka šajā gadā Holm Bank pakalpojumu uzlabojumi būs galvenokārt saistīti ar vienkāršākiem un ērtāk lietojamiem kredītu produktiem un karšu risinājumiem. Papildus jau esošo pakalpojumu pilnveidošanai, jau pavisam drīz tiks ieviesta arī virtuāla karte, kas klientiem sniegs daudz plašākas lietošanas iespējas.

Uzņēmuma komanda kā ģimene

Kopš bankas licences saņemšanas 2019. gadā, Holm Bank komanda ir jūtami paplašinājusies. Saskaņā ar Kletenberga kunga teikto, katrs jaunais darbinieks ir padarījis uzņēmumu profesionālāku un spēcīgāku, tomēr, paplašinoties uzņēmumam, arvien biežāk ir nācies pārdomāt līdzšinējo sadarbības un komunikācijas organizāciju.

“Mums ir laba un mērķtiecīga komanda, ikviens pieliek roku, lai kopīga darba rezultātā mēs varētu piedāvāt klientiem kvalitatīvākus pakalpojumus. Nesen veiktie apmierinātības pētījumi parādīja, ka kopumā uzņēmuma kolektīvs ir saliedēts, taču atsevišķu komandu ikdienas darbā ir noteiktas lietas un jautājumi, kurus būtu vērts pārdomāt un uzlabot. Jaunajā gadā novēlu, lai mēs veiksmīgāk sadarbotos uzņēmuma iekšienē un efektīvāk iesaistītu cits citu dažādos procesos. Tas ļautu visu nodaļu un darbinieku starpā radīt lielāku sinerģiju, kā arī palīdzētu uzturēt kopējo tonusu un nodrošinātu labu noskaņojumu,” pārliecināts ir Kletenbergs.

Pēc viņa domām, uzņēmuma komandas savstarpējo sadarbību ir veicinājušas dažādas pēdējo mēnešu laikā ieviestās iniciatīvas. Piemēram, ikmēneša kopīgās veselības nostiprināšanas un labsajūtas uzlabošanas aktivitātes, turklāt viņš pauž cerību, ka šajā gadā uzņēmumā būs arī citi pasākumi, kas ļaus labāk iepazīt vienam otra vaļaspriekus un intereses.

“Mēs lielāko dienas daļu pavadām kolēģu sabiedrībā. Es no sirds priecājos redzēt, cik labi mūsu darbinieki savā starpā saprotas, kā viņi rod atbalstu un atzinību dažādos darba jautājumos, kā arī dalās gan bēdās, gan priekos. Esam kļuvuši par patiesi saliedētu ģimeni, un tieši ar šādu ģimeni ir vislielākais prieks ieiet Jaunajā gadā - pretim jauniem piedzīvojumiem,” apņēmības pilns ir Holm Bank vadītājs.

Holm Bank Latvia SIA

Dzelzavas iela 120G, Rīga, LV-1021

Reģistrācijas numurs

54103053771

Patērētāju tiesību aizsardzības centra izsniegta licence

Nr. NK-2016-041

Klientu atbalsts

+371 286 07070info@holmbank.lv

PVN reģistrācijas numurs

LV54103053771

Šī ir patērētāju kreditēšanas pakalpojuma sniedzēja Holm Bank Latvia SIA mājas lapa. Pirms jebkura līguma noslēgšanas lūdzam iepazīsties ar attiecīgā pakalpojuma nosacījumiem un ja nepieciešams, konsultējies ar speciālistu. * Norādām, ka Holm Bank Latvia SIA ir patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējs, nevis kredītiestāde.
© 2024. Holm Bank Latvia SIA